Peruki naturalne nie muszą być drogie

W dzisiejszym wpisie obalamy mit peruk z włosów naturalnych, które według pewnych źródeł muszą kosztować ponad dwa tysiące złotych. Czy peruki naturalne muszą być tak drogie? Nie muszą. Skąd więc takie podejście? Żeby odpowiedzieć na to pytanie należy przede wszystkim wiedzieć wpływa na cenę peruki?

Peruki wykonuje się z różnych włosów. Największy wpływ na cenę ma długość włosa – długie włosy najtrudniej pozyskać, a ich cena rośnie szybko wraz ze wzrostem długości. Długie – poniżej ramion – zdrowe włosy osiągają zawrotne ceny w stosunku do krótszych – mających po kilka, kilkanaście centymetrów.

Kolejną cechą włosów, która ma wpływ na cenę i jakość peruki jest ich jakość. W zależności od sposobu pozyskania. Jeśli przed obcięciem włosy związano aby uniknąć obrócenia niektórych „do góry nogami” to takie włosy w branży nazywa się remy hair od francuskiego remettre – w wolnym tłumaczeniu – odłożone, ułożone. Włosy tego typu nie plączą się ponieważ naturalne łuski znajdujące się na pojedynczych włosach są ułożone w tym samym kierunku.

Obok włosów remy funkcjonują zwykłe włosy zbierane często z zakładów fryzjerskich bez wcześniejszego ich upinania. Są one maszynowo rozczesywane, a następnie wytrawiane w kwasie aby pozbyć się łusek i uniknąć plątania się włosów w gotowym produkcie. Rozczesane włosy pokrywa się sylikonem aby przywrócić im blask jednak bezpowrotnie traci się możliwość ich stylizacji na ciepło.

Osobną kategorią są włosy virgin remy, są to włosy typu remy, które nigdy nie były farbowane ani sztucznie modelowane – zwykle są pozyskiwane od dzieci oraz dorosłych z kultur nieuznających sztucznej pielęgnacji i modelowania włosów. Są to najdroższe i najładniejsze ze wszystkich włosów naturalnych jednak ze względu na pochodzenie zwykle występują w ciemnych kolorach, a farbowanie ich jest pozbawione sensu.

Ostatnią cechą włosów jest ich pochodzenie – w zależności od rejonu świata z którego pochodzą włosy mają różną grubość, inaczej się układają, czasem są naturalnie lekko kręcone. Istnieje obiegowa opinia, że najlepsze włosy naturalne pochodzą z krajów słowiańskich. Włosy słowiańskie charakteryzują się delikatnością i fakturą typową dla włosów blond – są bardzo cienkie w porównaniu do włosów indyjskich. Występują w pełnej gamie kolorów choć najcenniejsze są oczywiście te w kolorze blond. Najdroższe peruki naturalne wykonane są często ze słowiańskich włosów typu virgin remy i osiągają ceny sięgające kilku tysięcy złotych.

Z drugiej strony występują peruki z włosów indyjskich, wykonane z włosów remy lub virgin remy w cenie poniżej dwóch tysięcy złotych. Zastosowanie włosów indyjskich pozwala zwiększyć trwałość takiej peruki – włosy są grubsze i rzadziej się łamią – oraz obniżyć cenę finalnego produktu kosztem ograniczenia dostępnej gamy kolorów – włosy ciemne i czarne, zwłaszcza po obcięciu, nie reagują dobrze na rozjaśnianie.

Na cenę peruki duży wpływ ma zastosowana technologia produkcji – w szczególności jeśli chodzi o budowę bawełnianej podstawy. W niektórych perukach stosuje się wkładki monofilamentowe aby zamaskować podstawę w miejscach gdzie włosy naturalnie rosną pod dużym kątem – czubek głowy, przedziałek. Taka wkładka wymaga pracowitego wiązania do niej pojedynczych włosów co mocno podnosi cenę.

Inną technologią stosowaną w perukach jest tzw. front-lace czyli delikatna siatka na styku peruki z czołem i skroniami. Do tej siatki mocuje się baby-hair czyli krótkie, delikatne włoski imitujące wzrost naturalnych włosów. Front-lace wywodzi się z przemysłu filmowego i teatru gdzie służyła do płynnego połączenia peruki z twarzą przy użyciu makijażu scenicznego. W dzisiejszych perukach siatka ta jest na tyle delikatna, że można swobodnie ukryć ją przy użyciu codziennego makijażu.

Ostatnim czynnikiem mającym wpływ na cenę gotowej peruki są marże – producent, pośrednicy i detaliści doliczają swój zysk do końcowej ceny produktu co potrafi zwiększyć ją dwukrotnie.

Podsumowując – jeśli zależy nam na zakupieniu peruki naturalnej w dobrej cenie musimy zdecydować się na kompromis pomiędzy długością, jakością włosów, ich pochodzeniem i dodatkowymi technologiami zastosowanymi w podstawie. Odpowiedni dobór pozwoli nam cieszyć się peruką z włosów naturalnych już za kilkaset złotych.

Masz jakieś pytanie? Napisz w komentarzach, na zakupy zapraszamy tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>